Jak zaplanować przestrzeń w domu

Budowa domu nie kończy się niestety z momentem zamknięcia jego bryły, wstawieniem okien, czy zrobieniu zadaszenia. Niezwykle ważne jest zaplanowanie przestrzeni w jego wnętrzu, odpowiedni dobór kolorystyki, materiałów wykończeniowych i wyposażenia.

Od czego zacząć?

Najistotniejszym elementem w planowaniu wnętrza jest uświadomienie sobie przeznaczenia każdego z pomieszczeń oraz podziału ich funkcji. Inne będą wymagania osoby samotnej, inne rodziny z dziećmi, czy osób starszych. Aby więc metodycznie podejść do sprawy na początek usiądźmy nad rzutem każdej z kondygnacji i zastanówmy się jak pragnęlibyśmy wykorzystać każdy metr kwadratowy jej powierzchni.

Ponieważ część dzienna domu, to ta w której spędzamy najwięcej czasu to od niej powinniśmy rozpocząć. Współcześnie funkcjonuje ona w większości domów jako otwarta przestrzeń łącząca kuchnię z jadalnią i pokojem dziennym. Starannie przemyślmy układ szafek kuchennych, ilość blatów, usytuowanie lodówki, płyty grzewczej, czy zlewozmywaka. Ważna będzie tu nie tylko estetyka, ale również podejście praktyczne. Nie stawiajmy kuchenki obok zlewu, poświęćmy czas na dopracowanie układu szuflad, ilości schowków, tak, aby przysłowiowo mieć wszystko pod ręką.

wizualizacje: Studio Domo – Projektowanie Wnętrz

Co dalej….?

Łącząc kuchnię z salonem wydzielmy część stołową. Rodzinny stół będzie mobilizowała nas do zwolnienia tempa i wspólnych posiłków w jadalni. Pokój dzienny podporządkujmy stronom świata oraz rozmieszczeniu okien. Nie stawiajmy np. telewizora na wprost okna, a miejsce dla kwiatów zlokalizujmy tak, aby miały dostatecznie dużo światła stanowiąc jednocześnie ozdobę pomieszczenia. Jeśli mamy małe dzieci, wydzielmy im również przestrzeń do zabawy.

Sypialnia powinna być miejscem intymnym, jeśli mamy możliwość wybierzmy na nią pomieszczenie usytuowane w części domu nie eksponowanej na duże ilości światła, dzięki czemu nie będzie się ono nagrzewać w lecie, co zwiększy komfort wypoczynku. Nie stawiajmy łóżka bezpośrednio przy grzejniku, czy przy oknie, znajdźmy miejsce na wygodną szafkę nocną.

Łazienka to pomieszczenie, w którym tak naprawdę spędzamy najmniej czasu. Tymczasem w ostatnich latach, zwłaszcza w Polce można zauważyć, iż przywiązuje się do niej dużą wagę. Aby ją urządzić wydajemy mnóstwo pieniądzy. Może warto się zastanowić ile razy w rzeczywistości użyjemy ogromnej wanny z hydromasażem zanim się na nią zdecydujemy, czy będziemy mieć na to czas w naszym zabieganym życiu i czy każda taka kąpiel nie będzie nam się kojarzyć z wysokim rachunkiem za zużytą wodę. Nie wspominając już o kosztach związanych z utrzymaniem, czyszczeniem i odkamienianiem instalacji. Jeśli mamy małe dzieci zapewne wybierzemy wannę, osoby starsze powinny raczej zdecydować się na prysznic z wygodnym siedziskiem. Ideałem jest rozwiązanie instalacji i wanny i kabiny prysznicowej, jednak nie zawsze mamy to no wystarczającą ilość miejsca.

wizualizacje: Studio Domo – Projektowanie Wnętrz

Kolory, styl i światło.

Kolory to rzecz indywidualna, jednak należy pamiętać, że ich zastosowanie  w ogromnym stopniu wpływa na pomieszczenie. Wg Architekta Wnętrz Jarosława Ormezowskiego kolorem nadajemy charakteru, modelujemy optycznie  przestrzeń. Nawet mały pokój poprzez odpowiednie rozłożenie kolorystyczne może wydawać się większe. Unikajmy np. malowania sufitu na kolor ścian, bo stworzymy w ten sposób wrażenie klaustrofobicznego pudełka, gdzie sufit będzie nam przysłowiowo spadał na głowę. Istnieje podział na kolory ciepłe i zimne, wiemy, że np. zielony wycisza i uspokaja, a czerwony pobudza, ale jeśli ktoś ma fantazję pomalować swoją sypialnię na czarno, a salon na granatowo to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby to zrobić. Zachowajmy jednak rozsądek. Miejmy świadomość, że w tak wykreowanej przestrzeni przyjdzie nam mieszkać, a najważniejsze, żeby aby we własnym domu czuć się komfortowo. Kolor możemy nadać nie tylko poprzez barwę ściany, możemy go nadać poprzez dodatki, wykończenia, drobne szczegóły, jak poduszki, zasłony, ozdoby, zdjęcia, które wpłyną na całość przestrzeni i nadadzą jej charakteru.

wizualizacje: Studio Domo – Projektowanie Wnętrz

Każdy z nas ma swój gust i upodobania i wpłynie to na styl w jakim dom urządzimy. Czy zdecydujemy się na styl nowoczesny, industrialny, awangardowy, eklektyczny czy może rustykalny, barokowy pamiętajmy o funkcjonalności i praktyczności. Nie kierujmy się modą, która przemija. Pomyślmy w czym my się będziemy dobrze czuć.

Światło to kluczowy element. Światłem możemy wykreować przestrzeń. Szczególnie widać to w pomieszczeniach otwartych. Poprzez odpowiedni rozkład oświetlenia możemy wydzielić osobne strefy sprawiając wrażenie widocznego podziału przestrzeni. Np. montując dużą lampę nad stołem dajemy wrażenie wyodrębnienia jadalni, lampa w centralnej części salonu oddzieli nam pokój dzienny od pokoju stołowego, a ledy w suficie podwieszonym kuchni sprawią, że stanie się ona osobną strefą, choć cały czas nie mamy przecież żadnych ścianek pomiędzy wspomnianymi pomieszczeniami. Ważne jest, aby tego światła było dużo, stawiamy więc na oświetlenie górne, kinkiety, lampki stojące to tylko dodatek, ozdoba i ewentualne doświetlenie.

Feng shui i lustro.

Starożytna praktyka planowania przestrzeni w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym może stanowić inspirację dla planujących wnętrze. Nie każdy może zgadzać się z jej założeniami, nie każdy wierzy w jej symbolizm, mimo wszystko można tu jednak znaleźć kilka cennych wskazówek np. co do rozmieszczenia luster w domu. Wg tej zasady lustro pełni rolę harmonizowania przestrzeni dlatego też rozmieszcza się je na ścianach skośnych, tam gdzie brakuje jakiegoś fragmentu przestrzeni, na słupach. Należy pamiętać, aby jak najmniej luster wisiało naprzeciw siebie, aby nie lokalizować lustra na wprost drzwi wejściowych, gdyż odbija ono wpływającą do przestrzeni energię.

Jakie błędy najczęściej popełniamy?

Najczęściej popełnianym błędem przy samodzielnym planowaniu wnętrza jest nieumiejętne rozplanowanie przestrzeni. Nawet najmniejsze mieszkanie można urządzić z gustem i pomysłem tak, aby wykorzystać je do maksimum. Dużo problemów pojawia się także na etapie integracji z instalacjami. Brak doświadczenia może spowodować, że w przyszłości będziemy musieli dużo poprawiać co związane będzie z kosztami.

Aby uniknąć wszelkich błędów zastanówmy się, czy nie warto skorzystać z usługi jaką oferuje Projektant Wnętrz. Taka osoba kompleksowo doradzi nam wystrój wnętrza, przygotuje projekt, a także dysponując swoim wykonawcą czuwać będzie nad całością prac, łącznie z doborem materiałów i poleceniem swoich sprawdzonych hurtowni i sklepów z wypracowanymi rabatami.

W kolejnym artykule, w oparciu o rozmowę z arch. Jarosławem Ormezowskim powiemy o tym, jak wygląda współpraca z Architektem Wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*