Wybór technologii

Będąc już w posiadaniu działki, jak i projektu naszego wymarzonego domu pora zastanowić się nad wyborem technologii w jakiej powstanie budynek. To na jaki materiał ostatecznie się zdecydujemy będzie miało wpływ na koszty, energooszczędność i czas budowy.

Co oferuje rynek budowlany.

Współczesny rynek oferuje ogromny wybór materiałów konstrukcyjnych. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod budowy jest tzw. technologia tradycyjna, murowana na mokro w oparciu o różnego rodzaju cegły, pustaki (poryzowane, Max),  bloczki z betonu komórkowego, czy bloczki silikatowe. Metoda ta jest tzw. metodą ciężką, dającą podzielić się na etapy dotyczące fundamentów, parteru, piętra itd. Cały proces budowy staje się przez to długi i rozłożony w czasie, co daje nam jednak możliwość etapowania nie tylko prac, ale wydatków finansowych. Trzeba  jednak pamiętać że metoda tradycyjna związana jest z przedłużeniem czasu budowy spowodowanym schnięciem materiałów. Warto o tym pamiętać mając na względzie nie tylko trwałość budynku, ale również kwestię wpływu na zdrowie  parowania chemikaliów.

W ostatnich latach pojawiła się alternatywa dla metody tradycyjnej w postaci domów modułowych,  szkieletowych, czy w technologii ETS, czyli tzw. kształtek styropianowych. Prefabrykowane elementy budynku: ściany, strop, więźba dachowa trafiają na plac budowy, gdzie montowane są na miejscu, czy jak w przypadku ETS układane jak klocki lego.

Dobrze rozwijającą się metodą budowy w Polsce jest znana od kilkudziesięciu lat na świecie technologia szkieletowa. Oparta jest na szkielecie drewnianym lub lekkim szkielecie stalowym z wysokiej jakości ocynkowanej stali.

Ogromną zaletą tej technologii jest szybkość budowy. Dom może powstać w przeciągu 3-4 miesięcy i to do stanu „pod klucz”. Szkielet stalowy montowany jest na gotowym fundamencie za pomocą wkrętów samo wiercących, które gwarantują niezwykłą stabilność i solidność konstrukcji. Domy budowane tą technologią charakteryzują się wysoką energooszczędnością (koszt ciepłej wody i ogrzania budynku 100m2 to ok. 1500 złotych rocznie).

Na co zwrócić uwagę.

Szukając najbardziej odpowiadającej nam technologii zwróćmy uwagę przede wszystkim na rodzaj materiału: jego trwałość, czy dany producent udostępnia nam odpowiednie certyfikaty i czy daje gwarancję na swój produkt. W przypadku szkieletu drewnianego sprawdźmy czy odpowiednio sezonowane było drewno, aby nie okazało się potem, iż konstrukcja ulega gniciu. Zastanówmy się jakim czasem dysponujemy, czy chcemy wybudować szybko, czy całość prac może się przeciągnąć. Skrócenie czasu budowy jest korzystne np. dla tych, którzy na budowę zaciągnęli kredyt i jego spłata uzależniona jest od tego jak szybko zostanie oddany budynek do użytkowania.

Zwróćmy uwagę na parametry cieplne danej technologii, czyli jak energooszczędny będzie powstały dom, a co za tym idzie jakie opłaty związane z ogrzewaniem będą nas czekać w przyszłości. Porównajmy jak ta sytuacja będzie się rysować dla tego samego budynku w różnych technologiach.
Oczywiście z punktu widzenia każdego budującego istotny jest koszt samej budowy, ale pamiętajmy, że nie jest to jedynie koszt materiału, czy robocizny ekip wykonawczych, ale także czas powstawania budynku. Jeśli jesteśmy w stanie wybudować dom w trzy miesiące to w porównaniu z budową trwającą rok, czy dwa – rachunek jest prosty.

Zasięgnijmy opinii, zapoznajmy się z zaletami, ale i wadami poszczególnych metod. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór technologii w połączeniu z wyborem firmy wykonawczej, która w danej metodzie się specjalizuje. Wtedy jesteśmy w stanie nie tylko zobaczyć konkretne realizacje w danej technologii, ale i nawiązać kontakt z osobami, klientami tej firmy, które już dom z nią wybudowały, dzięki czemu uzyskamy wiarygodne i obiektywne informacje na interesujący nas temat.

Jak szukać i na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy budowlanej podpowiemy już w następnym artykule naszej serii „Budowa domu krok po kroku”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*