Planowanie wnętrza z Architektem Wnętrz

„Aby podjąć współpracę z Projektantem Wnętrz trzeba być do tego przekonanym” tak zaczęła się nasza rozmowa z Jarosławem Ormezowskim ze Studio Domo.

Na początek należy zatem zadać sobie pytanie czego tak naprawdę oczekujemy i dlaczego na taką współpracę się decydujemy. Geneza może być różna: jedni nie mając wyobraźni zupełnie nie widzą się w roli kreatora przestrzeni, drudzy po prostu nie mają na to czasu i wolą to zlecić komuś kto zajmie się wszystkim od A do Z, a jeszcze inni marzą o tym, aby ich dom był wyjątkowy i stworzony pod okiem specjalisty z doświadczeniem, który zaprojektuje, doradzi, zrealizuje i zadba o każdy detal.

wizualizacje: Studio Domo – Projektowanie Wnętrz

Oddając się w ręce architekta musimy mieć świadomość, iż tak naprawdę oddamy mu część swojej prywatności. Współpraca będzie trwała jakiś czas, będzie wymagała nawiązania wzajemnego zrozumienia, otwarcia się na pomysły projektanta, ale także własnego zaangażowania w kwestii podejmowania decyzji.

Na co zwrócić uwagę wybierając Projektanta?

Najczęściej wybór pada na architekta z polecenia. Korzystamy z doświadczenia znajomych, rodziny, którzy z takiego doradcy skorzystali i którzy będąc zadowoleni polecają sprawdzoną osobę najbliższym. Jest to o tyle ważne, że jego realizację możemy zobaczyć na własne oczy i bezpośrednio dopytać o wrażenia ze współpracy. Decydując się na architekta z ogłoszenia kierujmy się nie tylko ceną, ale ilością realizacji w port folio. Ważne jest także pierwsze wrażenie, czyli sposób prowadzenia rozmowy, tego, czy projektant otwarty jest na nasze pomysły, czy od razu próbuje przemycić nam jakiś gotowy projekt. W dzisiejszych czasach dostępne są już tzw. projekty on linie, gdzie za odpowiednią kwotę na podstawie rzutów domu, czy mieszkania zostanie przygotowana wizualizacja pomieszczeń. Unikamy takiego rozwiązania. Ważnym jest, aby wnętrze zobaczyć nie tylko „na płasko”, projektant powinien wejść do pomieszczenia, rysunek to zaledwie wstęp do dalszej pracy, są elementy i sytuacje, których nie da się wyczytać z rzutu, należy zobaczyć je w rzeczywistości, aby w dalszym etapie jakim jest wykonawstwo nie popełnić błędów i niepotrzebnych korekt.

Na planowanie wnętrza składa się oprócz rysunku kompleksowa obsługa inwestycyjna. Zadajmy pytanie architektowi, czy współpracuje ze sprawdzonymi firmami wykonawczymi, czy poleci np. glazurnika, malarza, czy wykonawcę mebli na zamówienie. Jakimi rabatami i w jakich sklepach dysponuje, czy pojedzie z nami do sklepu i pomoże w doborze płytek i odcieni farb zgodnie z projektem jaki wykona. Jeśli zorientujemy się, że architekt nie angażuje się w naszą realizację, może lepiej zrezygnować ze współpracy. Zaangażowanie wymagane jest także od nas, oczywistym jest, że projektant da nam czas na podjęcie ostatecznych decyzji i akceptację jego projektu, ale też nie możemy przedłużać tego w nieskończoność. Nie marnujmy czasu zarówno swojego jak i projektanta. Jeśli wyraźnie nasze drogi i sposób myślenia się rozjeżdżając może warto zastanowić się nad dalszą współpracą.

Przebieg współpracy.

Biura projektowe dzieli się zasadniczo na dwa rodzaj. Pierwszy rodzaj to małe biura, gdzie właściciel sam projektuje i koordynuje wykonawstwo, drugi to duże biura zatrudniające pracowników architektów, którzy wykonują projekt graficzny pod dyktando głównego projektanta, a prace oddają podwykonawcy, sprawdzając zgodność realizacji z projektem.
W obu przypadkach na początek architekt będzie starał się poznać nasz gust i upodobania, tak aby w klarowny sposób móc sprecyzować czego może się po nas spodziewać i jakie są nasze oczekiwania, co może nam zaproponować. Możemy przyjść do niego z gotowymi pomysłami, przygotowując się przed spotkaniem np. pokazując mu zdjęcia z gotowych realizacji z czasopism, czy internetu, ewentualnie wskazać co spośród jego realizacji przykuło naszą uwagę. Pozwoli to na ocenę naszych potrzeb. Możemy też poprzez określenie stylu krótko zdefiniować co nam się podoba i oczekiwać, że propozycja wyjdzie już od projektanta. „W swojej pracy szyjemy mieszkanie na miarę – mówi arch. Jarosław Ormezowski – staramy się poznać inwestora, niejednokrotnie pomagamy mu odkryć, co tak na prawdę mu się podoba”.

wizualizacje: Studio Domo – Projektowanie Wnętrz

Po ostatecznym zatwierdzeniu projektu koncepcji przechodzimy do jego realizacji. Jeśli umówiliśmy się na kompleksową usługę wraz z wykonawstwem polegajmy na projektancie, że przypilnuje wykonawcę, sprawdzając jednak czy prace przebiegają zgodnie z naszym wyobrażeniem – lepiej zgłosić poprawkę na wcześniejszym etapie, niż na zakończenie gdy zmiany będą już bardziej problematyczne. Weryfikujmy kolory, materiał, poprośmy architekta, aby udał się z nami na zakupy.

Koszty związane z projektowaniem wnętrza.

Nie można jednoznacznie podać określonej ceny za m2 aranżacji wnętrza, czy projektu kolorystyki mieszkania. Oczywistym jest, że im większe mieszkanie tym koszt jednostkowy mniejszy. Najwygodniej umówić się z projektantem na spotkanie w lokalu na wizję lokalną, która pozwoli na podanie kosztów. Konsultacje są bezpłatne, a bezpośredni kontakt z architektem pozwoli nam na ocenę jego kompetencji, nawiązania nici porozumienia i otrzymaniu wiążącej i rzeczywistej wyceny.

Współczesne tempo życia powoduje, że na wiele rzeczy nie mamy czasu. Zaprojektowanie wnętrza domu wymaga naprawdę wiele trudu i zaangażowania się w temat. Jeśli zatem istnieją osoby, które posiadają do tego przygotowanie czemu nie skorzystać z ich pomocy, zwłaszcza, że nie jest to już usługa przeznaczona jedynie dla elit. Zdając się na specjalistę unikniemy błędów wynikających z naszego braku wiedzy. Inwestycja taka podnosi także wartość naszego mieszkania, poprzez standard staje się ono atrakcyjniejsze w przypadku ewentualnej sprzedaży, czy wynajmu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*